Από 15-05-2018 έως 17-05-2018 πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο μας η δεύτερη συνάντηση των συνεργαζόμενων Σχολείων του Προγράμματος Erasmus+ 2017.

Για να τιμήσουμε τους συναδέλφους-ισσες από τη Σλοβενία, την Κύπρο, τη Βουλγαρία και την Τουρκία, το Σχολείο μας οργάνωσε εκδήλωση υποδοχής. Τα παιδιά χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς, τραγούδησαν αντιπροσωπευτικά τραγούδια του τόπου μας και παρουσίασαν αποσπάσματα από τη θεατρική παράσταση «Οδυσσεβάχ». Οι γονείς του Σχολείου πρόσφεραν παραδοσιακά

φαγητά, γλυκά και σαλάτες.

Για να γνωρίσουν τον τόπο μας επισκεφθήκαμε τον Δήμαρχο, το Λύκειο Ελληνίδων, το Μουσείο της  ΦΕΞ, την Παλιά Πόλη, τον Αρχαιολογικό χώρο των Αβδήρων και το Μουσείο, τον Άγιο Νικόλαο στη Βιστωνίδα, τους Φιλίππους, το Σπήλαιο του Αγγίτη, το Ιμαρέτ στην Καβάλα.

Στην επιτυχία της δεύτερης συνάντησης του Προγράμματος Erasmus+ συνέβαλαν οι μαθητές-τριες, οι εκπ/κοί, οι γονείς του Σχολείου μας, η Τοπική Αυτοδιοίκηση (Δήμος-Περιφέρεια), το Λύκειο Ελληνίδων, η ΦΕΞ, το ΚΠΕ Βιστωνίδας.

ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ERASMUS ΣΤΗΝ ΞΑΝΘΗ