Η Παγκόσμια Ημέρα Θεάτρου καθιερώθηκε το 1962 από το Διεθνές Ινστιτούτο Θεάτρου και γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 27 Μαρτίου. Το μήνυμα μιας  διεθνώς αναγνωρισμένης προσωπικότητας, όπως οι Ζαν Κοκτώ, Άρθουρ Μίλλερ, Πάμπλο Νερούδα, Λόρενς Ολιβιέ, Λουκίνο Βισκόντι, Ιάκωβος Καμπανέλλης κ.ά., διαβάζεται σε όλα τα θέατρα και μεταδίδεται από τα Μ.Μ.Ε. σε όλο τον κόσμο. Φέτος το μήνυμα έγραψε ο Simon Mc Burney ( ηθοποιός, συγγραφέας, σκηνοθέτης) από το Ηνωμένο Βασίλειο. Το νόημα της λέξης «Drama» προέρχεται από το ελληνικό «δραν», που σημαίνει ενεργώ, και η λέξη θέατρο γεννήθηκε από το ελληνικό «θέατρον», που κυριολεκτικά σημαίνει τον χώρο όπου κάποιος θεάται (βλέπει, παρατηρεί). Πριν από 2400 χρόνια ο Πολύκλειτος, ο νεότερος, σχεδίασε το σπουδαίο θέατρο της Επιδαύρου με την αξιοθαύμαστη ακουστική. Όπως συνηθιζόταν στα ελληνικά θέατρα, όταν έβλεπες τους ηθοποιούς, έβλεπες μαζί και το τοπίο γύρω από το θέατρο και πέρα  στον ορίζοντα. Μέσα στον χώρο του θεάτρου συγκεντρώνονταν ταυτόχρονα όχι μόνο ορισμένες όψεις του Ελληνικού Κόσμου, όπως η κοινότητα και το φυσικό τοπίο, αλλά συνενώνονταν και όλες οι εποχές.

Η θεατρική ομάδα του Σχολείου, τιμώντας την ημέρα, παρουσίασε ένα μικρό απόσπασμα από τη θεατρική παράσταση «Οδυσσεβάχ» στους μαθητές-τριες της Γ΄ τάξης.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΘΕΑΤΡΟΥ