Με Πράξη του ΔΣ του Ινστιτούτου Εκπ/κής Πολιτικής (ΙΕΠ) καθιερώνεται η παραμονή της σχολικής τσάντας των μαθητών-τριών του Δημοτικού Σχολείου στο Σχολείο, για ένα τουλάχιστον Σαββατοκύριακο τον μήνα.

Η δράση υλοποιείται με σεβασμό στις ανάγκες της παιδικής ηλικίας, με σκοπό να υποστηρίξει ουσιαστικά τον μειωμένο χρόνο δημιουργικής επαφής και επικοινωνίας γονέων-παιδιών. Το Σαββατοκύριακο που δε θα ασχολούνται τα παιδιά με την προετοιμασία μαθημάτων θα έχουν τη δυνατότητα να υλοποιούν ατομικές ή ομαδικές δημιουργικές εργασίες, συνδυάζοντας τη διασκέδαση και το συνεργατικό πνεύμα με τη μάθηση.

Με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων του Σχολείου ορίστηκαν οι ημερομηνίες υλοποίησης της δράσης ως εξής: 26/1/2018, 23/2, 23/3, 27/4, 25/5, 8/6/2018.

Οι  εκπ/κοί θα ενημερώσουν τους μαθητές/τριες για τις λεπτομέρειες εφαρμογής της δράσης.

Οι Γονείς-Κηδεμόνες των παιδιών θα ενημερωθούν με επιστολή.

Υλοποίηση Δράσης » Η τσάντα στο Σχολείο»