Το 5ο Δημ. Σχ. Ξάνθης, ως Σχολείο εταίρος στο διετές Πρόγραμμα Erasmus+ 2017 «Learning through landscapes», συμμετείχε στην πρώτη διεθνή συνάντηση των Σχολείων του Προγράμματος στη φιλόξενη Σμύρνη από 21 Νοε έως 25 Νοε 2017.  Στο Πρόγραμμα συμμετέχουν Σχολεία από την Τουρκία, τη Βουλγαρία, τη Σλοβενία και την Κύπρο .

Σκοπός της πρώτης συνάντησης του Προγράμματος, που συντονίζει το Σχολείο SEVZI CAKMAK ORTAOKULU της Σμύρνης, ήταν η κατανομή των εργασιών  στα Σχολεία-εταίρους και η οργάνωση των επόμενων διεθνών συναντήσεων.

Το Πρόγραμμα Erasmus+ 2017 «Learning through Landscapes» διέπεται από τις βασικές αρχές και τους στόχους της Περιβαλλοντικής Eκπαίδευσης και της Αειφόρου Ανάπτυξης. Στόχος του είναι η ανάδειξη της συνεργασίας, η καλλιέργεια αξιών και η δημιουργία προτύπων, στάσεων και συμπεριφορών ατόμων, ομάδων και κοινωνιών απέναντι στο περιβάλλον, με σκοπό την προστασία του.

Το 5ο Δημ. Σχ. Ξάνθης θα οργανώσει την επόμενη συνάντηση των Σχολείων από 14/5/2017 έως 18/5/2017.

Συμμετοχή του Σχολείου μας στο Πρόγραμμα Erasmus+ » Learning through landscapes»