Οι μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί της Ε ΄και  ΣΤ΄τάξης του 5ου Δημοτικού Σχολείου Ξάνθης υλοποιούμε το  Εκπαιδευτικό  Πρόγραμμα με τίτλο  » Ανοιχτό μυαλό, ανοιχτές καρδιές, ανοιχτές πόρτες…», στα πλαίσια της Δράσης «Εξωστρέφεια – διάχυση καλών πρακτικών» .

Μέσα από βιωματικές δράσεις και συνεργασίες με τοπικούς φορείς  θα επιχειρήσουμε  να προωθήσουμε έννοιες όπως ο εθελοντισμός και η κοινωνική προσφορά ως αναγκαίες προϋποθέσεις δημιουργίας μιας καλύτερης κοινωνίας.

Οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν για την ύπαρξη του  ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΧΩΡΙΟΥ SOS ΘΡΑΚΗΣ, ενός από τα τρία χωριά SOS που υπάρχουν στην Ελλάδα, κι αποφάσισαν να ενισχύσουν το έργο του μέσω μιας φιλανθρωπικής δράσης με σκοπό τη συλλογή ειδών πρώτης ανάγκης για τη στήριξη των 20 παιδιών που ζουν και μεγαλώνουν στο ΠΑΙΔΙΚΟ ΧΩΡΙΟ SOS ΘΡΑΚΗΣ.

ΕΙΔΗ ΠΡΩΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΧΩΡΙΟ SOS ΘΡΑΚΗΣ

ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ Ε΄, ΣΤ΄ Τάξης 2021-22