Η 6η  Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019 γιορτάζεται φέτος την ίδια ημέρα με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019.

Κεντρικός στόχος,  με σύνθημα «Αγαπώ την Άθληση- Αγαπώ την Υγεία μου» , είναι:

η ενεργοποίηση των μαθητών-τριών για συμμετοχή σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις μέσα στο Σχολείο,

η ενημέρωσή τους για τα ευεργετικά οφέλη της άθλησης, που σε συνδυασμό με τη σωστή διατροφή θα οδηγήσουν σε υγιεινό τρόπο ζωής.

Στο Σχολείο μας υλοποιήθηκαν δράσεις κινητικών δραστηριοτήτων (τρέξιμο, σκυταλοδρομία, χορός), ομαδικά ( ποδόσφαιρο, καλαθοσφαίριση) και ατομικά αθλήματα ( επιτραπέζια αντισφαίριση) και προσκλήθηκαν αθλητικοί σύλλογοι της περιοχής μας.

Ευχαριστούμε τη Βασιλεία (χορός), τον αθλητικό σύλλογο «Λεύκιππος» (καλαθοσφαίριση), τον σύλλογο ποδοσφαίρου » Βασίλισσα της Θράκης» και το 2ο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Ξάνθης (παιδιά και εκπ/κούς) που γιόρτασαν μαζί μας την 6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019.

6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019