Χριστουγεννιάτικη αγορά-Bazaar 2017

Για μία ακόμη χρονιά παιδιά και εκπαιδευτικοί ένωσαν τις δημιουργικές τους δυνάμεις και ετοίμασαν όμορφα δώρα και στολίδια. Η χριστουγεννιάτικη αγορά θα λειτουργήσει από τις 18-12-2017 έως 22-12-2017 στο ισόγειο του Σχολείου. Καλές γιορτές! Καλή χρονιά!

11 Δεκεμβρίου 2017: Παγκόσμια Ημέρα του Παιδιού

Τα παιδιά ζωγράφισαν τις σκέψεις τους, τα συναισθήματά τους, τα δικαιώματά τους και μετά χόρεψαν στην αυλή του Σχολείου με τις δασκάλες και τους δασκάλους τους  ‘ Αν όλα τα παιδιά της Γης…’.

Συμμετοχή του Σχολείου μας στο Πρόγραμμα Erasmus+ » Learning through landscapes»

Το 5ο Δημ. Σχ. Ξάνθης, ως Σχολείο εταίρος στο διετές Πρόγραμμα Erasmus+ 2017 «Learning through landscapes», συμμετείχε στην πρώτη διεθνή συνάντηση των Σχολείων του Προγράμματος στη φιλόξενη Σμύρνη από 21 Νοε έως 25 Νοε 2017.  Στο Πρόγραμμα συμμετέχουν Σχολεία από

Επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη

Κατά τη διάρκεια της διδακτικής επίσκεψης των Ε΄, ΣΤ΄ τάξεων στη Θεσσαλονίκη, Παρασκευή 1-12-2017, επισκεφθήκαμε το Πάρκο Δεινοσαύρων, το Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα και το Πλανητάριο.