3η Συνάντηση ERASMUS+ στη Σλοβενία

Στην 3η συνάντηση για την υλοποίηση του Προγράμματος Erasmus+ 2017 «Learning through landscapes», στη Σεζάνα της Σλοβενίας, πήραν μέρος οι εκπ/κοί του Σχολείου μας: Κατσαμπέρη Θεανώ, Χατζηκρίτη Ευαγγελία, Ηλιάδης Βασίλειος. Στα πλαίσια της επίσκεψης οι εκπ/κοί είχαν την ευκαιρία να

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΗΣ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940

Οι μαθητές-τριες των Γ΄, Δ΄ τάξεων παρουσίασαν το χρονικό των ιστορικών γεγονότων του 1940 με θεατρικά, ποιήματα και τραγούδια, τιμώντας με ξεχωριστό τρόπο τη μνήμη των ηρώων του »ΟΧΙ» και υμνώντας παράλληλα την αγάπη για την Ελευθερία και την Ειρήνη.

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗΣ ΤΗΣ ΞΑΝΘΗΣ

Στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Σχολείου μας πραγματοποιήθηκε εκδήλωση για την επέτειο Απελευθέρωσης της Ξάνθης στις 4 Οκτωβρίου 1919. Υπεύθυνοι εκπ/κοί: Θαγγοπούλου Ελένη ΠΕ 70, Ράικος Σταύρος ΠΕ 70

ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Την Τρίτη, 2-10-2018, πραγματοποιήθηκαν αθλητικές εκδηλώσεις στην αυλή του Σχολείου με τη συμμετοχή αθλητικών συλλόγων της πόλης μας και του 2ου Ειδικού Σχολείου Ξάνθης. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με πολλές και διαφορετικές μορφές αθλητισμού.

Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα ΚΠΕ Μαρώνειας

Οι μαθητές-τριες της Β΄ τάξης του Σχολείου μας υλοποίησαν το Μονοήμερο Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα του ΚΠΕ Μαρώνειας » Ψαράκι, ψαράκι… πώς ήρθες στο πιατάκι; «, την Τετάρτη 17-10-2018.

2ο Πανξανθιώτικο Παιδικό Ποδοσφαιρικό Τουρνουά «Σκοράρουμε για το Χαμόγελο»

Οι μαθητές-τριες των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων πήραν μέρος στην πολύ πετυχημένη εκδήλωση «Σκοράρουμε για το Χαμόγελο», στις Αθλητικές Εγκαταστάσεις του Α.Ο. Ξάνθης, την Πέμπτη 18-10-2018. Η εκδήλωση, που οργανώθηκε από τον εκπ/κό της Π.Ε. Ξάνθης κ. Κοντογιάννη Κων/νο ΠΕ

Σχολική Δραστηριότητα Περιβαλλοντικής Εκπ/σης 2018-19

Την Τρίτη, 9 Οκτωβρίου 2018, οι μαθητές-τριες της Ε΄2 τάξης υλοποίησαν τη Σχολική Δραστηριότητα του ΚΠΕ Βιστωνίδας » Μαιανδρισμοί του Νέστου» στα Ίμερα-Γαλάνη Ξάνθης.